رئیس دانشگاه آزاد اراک درنشست نوروزی۹۸: نخستین کارگاه طراحی و دوخت دانشگاه آزاد به بهره‌برداری می‌رسد

۱۹ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۸۸۶ اخبار دانشگاه رویداد های مهم
تعداد بازدید:۱۵۴

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، نشست نوروزی سال1398 با حضور دکتر عباسعلی حیدری دبیر هیأت امنا و رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک ، حجت الاسلام والمسلمین مهدی همتی مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی، معاونان، مدیران، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه در تالار فردوسی شهرک دانشگاهی امیرکبیر برگزار شد.

دکتر عباسعلی حیدری رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک در این جلسه ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید و اعیاد رجب و شعبان افزود: در آغازین روزهای سال 98، ملت و کشور ما با وجود مشقات و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کردند شاهد حوادث طبیعی چون سیل و زلزله نیز بود که اغلب مناطق روستایی و اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه با این حوادث بیشترین خسارات را تجربه کردند.

وی خاطر نشان کرد: ملت شریف ایران یک بار دیگر نشان دادند که در نوع دوستی سرآمد هستند در همین راستا همکاران ما نیز در دانشگاه آزاد اسلامی تا به امروز دین خود را به هموطنان ادا نموده این در حالیست که مجموعه مدیران، کارکنان و اساتید دانشگاه در اقدامی هماهنگ بخشی از حقوق خود را به حساب کمک به سیل زدگان استان های گلستان،خوزستان و لرستان واریز خواهند کرد تا آنها نیز سهمی دراین خصوص داشته باشند چرا که معتقدیم  این امر یک امتحان و آزمون الهی می باشد و ما نیز موظفیم التیام بخش گوشه ای از رنج های هموطنان خود باشیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود ضمن اشاره به چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامی اراک تاکید کرد: در سال 97 با کمک و همکاری اعضای هیات علمی ، معاونان ،مدیران و کارکنان دانشگاه، فعالیت هایی در عرضه های مختلف با وجود مشکلات ، محدودیت ها و فرازو نشیب های موجود داشتیم که در برخی موارد نیاز به تقویت بیشتر آنها داریم.

وی تصریح کرد: عمده مشکلات در دانشگاه به تبعیت از بخش های دیگر جامعه مشکلات اقتصادی بودکه بحمدا... و با تحمل ملت عزیز ایران و همکاران ما در دانشگاه این مرحله را پشت سرگذاشته به امید اینکه در سال 98 مسیر روشن تر و فعالانه تری را دنبال نماییم.

حیدری به بحث نظام مند کردن و انضباط بخشی بر فعالیت های آموزشی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در خصوص بحث حضور اعضای هیات علمی در دانشگاه سیاستی اتخاذ شد تا بر اساس قوانین موجود از پتانسیل و ظرفیت همه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به نحو مطلوب استفاده کرد که لازمه آن حضور محسوس تر اعضای هیات علمی در دانشگاه بود که با همکاری مناسب اغلب همکاران سزاوار قدردانی است و در این خصوص یک موفقیت نسبی با همکاری و همراهی اعضای هیات علمی را شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: طبق مقررات، اعضای هیات علمی 32 ساعت در هفته حضور موظف دارند که بخشی از این حضور ،تدریس موظف و بخشی دیگر فعالیت های آموزشی و پژوهشی با حضور در دانشگاه به شمار می رود که در این راستا ما نیز بر اجرایی کردن این قاعده و قانون برنامه ریزی هایی داشتیم و مصمم هستیم قانون موجود را نظام مند تر کرده و انضباط بیشتری به آن ببخشیم و انتظار داریم با ایجاد بستر مناسب، اعضای هیات علمی نیز در شرایط فعلی دانشگاه، ما را در برون رفت از مشکلات موجود حمایت و یاری نمایند.

دبیر هیأت امنا و رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با اشاره به تغییر گام به گام و تدریجی رویکرد دانشگاه گفت: مهمترین منبع درآمدی دانشگاه، شهریه های پرداختی از سوی دانشجویان به شمار می آید پس ناگزیر هستیم بر جذب دانشجو تمرکز بیشتری داشته باشیم چرا که افت ورودی دانشجو در یکسال می تواند آثار خود را در سال های متمادی به جای گذارد.

حیدری بیان کرد: در سال 98 کمیته ای برای جذب دانشجو تشکیل دادیم که امیدواریم با تلاش و همکاری کلیه مدیران ،معاونان، کارکنان و اساتید دانشگاه شاهد جذب دانشجویان بیشتر در رشته ها و مقاطع مختلف باشیم و سیر صعودی سال 97 را در سال جدید با قدرت بیشتری شاهد باشیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد اراک به بحث جذب دانشجویان خارجی از سال 96 اشاره کرد و گفت: جذب دانشجویان خارجی در سال 97 افزایش به طوری که در حال حاضر 50 دانشجوی خارجی که بیشتر آنها عراقی می باشند در دانشگاه آزاد اسلامی اراک تحصیل می کنند

اگرچه انتظار داریم با هدفگذاری های انجام شده این میزان دانشجو را در سال 98 حداقل به 150 دانشجو افزایش دهیم بنابراین می طلبد شرایطی برای رضایتمندی دانشجویان خارجی در همه مقاطع ایجاد کنیم.

وی از فعالیت مرکز آموزش های کوتاه مدت دانشگاه به عنوان یکی دیگر از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی اراک در سال 97 نام برد و تاکید کرد: مرکز آموزش های کوتاه مدت دانشگاه آزاد اسلامی استان در مجتمع قائم مقام فراهانی در راستای رسالت اصلی دانشگاه آزاد که همان ارایه سرویس آموزشی به نهادها، صنایع و مجموعه های دولتی و غیر دولتی می باشد فعالیت می کند که در این زمینه نیز موفقیت های نسبی را شاهد بوده ایم ولی تا رسیدن به اهداف دانشگاه و نقطه مطلوب و ایده آل فاصله داریم و می طلبد اعضای هیات علمی همکاری و همدلی بیشتری در این راستا داشته باشند تا شاهد رونق فعالیت های مرکز آموزش های کوتاه مدت دانشگاه آزاد اسلامی اراک باشیم.

وی از راه اندازی کارگاه طراحی و دوخت به عنوان یکی دیگر از اقدامات و فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی استان در سال گذشته نام برد و افزود: در سال 97 حدود 1500 دست لباس فرم دانش آموزان مدارس سماء اراک توسط این کارگاه طراحی و دوخته شد این در حالیست که امیدواریم با تکمیل تجهیزات کارگاه تا پایان فروردین ماه سال جاری شاهد بهره برداری کامل این کارگاه به عنوان اولین کارگاه طراحی و دوخت دانشگاه آزاد به عنوان یک برند کشوری در کشور باشیم و با گسترده نمودن فعالیت آن به عنوان نمایشگاه و مجموعه تحقیقات در بحث طراحی و دوخت، سفارش کلیه مراحل طراحی و دوخت لباس های فرم و غیر فرم به این مرکز داده شود.

رییس هیات امنا دانشگاه آزاد استان مرکزی بیان کرد: همچنین در سال گذشته با همکاری دانشکده مدیریت، فرم ارزیابی طراحی شد و بعد از تبدیل به نرم افزاری جامع مکانیزمی ایجاد شد برای تعیین درصد حق تخصص کارکنان تا بدین ترتیب کارکنانی که با تعهد بیشتر حجم بیشتری از کارهای را به دوش می گیرند و درراستای اهداف دانشگاه خدمت می کنند حق تخصص بیشتری دریافت نمایند و در این خصوص عدالت برقرار شود.

دکتر حیدری درپایان به توسعه مدارس سماء، استفاده از ظرفیت و پتانسل های اعضای هیات علمی دانشگاه، تقویت تعاونی مصرف و ارائه خدمات مطلوبتر به دانشجویان اشاره کرد و افزود: ارائه خدمات مطلوب به دانشجویان یکی از وظایف و اهداف دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود چرا که مطلوب بودن خدمات آموزشی در دانشگاه در جذب دانشجویان جدید موثر خواهد بود که در این زمینه نیز مصمم هستیم یک انضباط جدی در بخش آموزش ایجاد و در این مسیر گام های بیشتری را برداریم.

در ابتدای این نشست حجت السلام والمسلمین مهدی همتی مسئول دفتر نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی نیز ضمن تبریک فرارسیدن بهار طبیعت از مدیران، معاونان، کارکنان ، اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان خواست تا به هرشکل که برای آنها مقدور باشد در مسیر حمایت و دستگیری از هموطنان سیل زده استان های گلستان، خوزستان و لرستان گام بردارند.

وی خاطر نشان کرد:بلایای طبیعی چون سیل و زلزله امتحان الهی می باشند چه برای کسانی که با این مشکل مواجه می شوند و چه آنهایی که از دور نظاره گر آن هستند. پس سعی کنیم مشارکت در این امر خداپسندانه از این امتحان الهی سربلند بیرون آمده و ضمن پذیرش آن در برابر آزمایش الهی سر تسلیم فرود آوریم.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی ضمن اشاره به نامگذاری سال 98به عنوان سال رونق تولید گفت: امیدواریم تلاش و همدلی و صبر و شکیبایی ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی زمینه ساز شادی و نشاط و رونق تولید و اقتصاد در کشور شود.