دکتر میرزاده در نشست صمیمی با جمعی ازاستادان،کارکنان ودانشجویان استان مرکزی:تمرکز بر اثر بخشی دانشگاه آزاد اسلامی هدف اصلی است.ضرورت تشکیل کانون های هم اندیشی علمی ویژه استادان و دانشجویان

۰۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۳ کد : ۱۴۱۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۱۶
اداره کل روابط عمومی
دکتر میرزاده در نشست صمیمی با جمعی ازاستادان،کارکنان ودانشجویان استان مرکزی:تمرکز بر اثر بخشی دانشگاه آزاد اسلامی هدف اصلی است.ضرورت تشکیل کانون های هم اندیشی علمی ویژه استادان و دانشجویان

به نقل از اداره کل روابط عمومی واطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، نشست صمیمی دکتر میرزاده با جمعی از استادان، کارکنان و دانشجویان واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی برگزار شد.

رییس دانشگاه آزاداسلامی  با بیان اینکه در حال‌حاضر باید بر روی اثربخشی دانشگاه تمرکز کنیم، گفت: ما به دنبال توسعه واحدها و مراکز نیستیم، اما توسعه رشته‌های جدید و چند نظمی که موردنیاز جامعه هستند، از برنامه‌های اصلی ما به شمار می‌روند.

دکتر میرزاده در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از حضور درجمع صمیمیی استادان ،کارکنان ودانشجویان واحد اراک با بیان اینکه استان مرکزی مهد اجتهاد و علم و ادب ایران است، گفت: برای این استان همین بس که در دامن خود حضرت امام راحل را پرورانده است. حضور بزرگانی مانند آیت الله اراکی، مرحوم ملااحمد نراقی، ادیبانی چون ادیب‌الممالک فراهانی و فخرالدین عراقی و بزرگانی چون امیرکبیر نشان می‌دهد که این استان از قدیم دارای ژن‌های هوش، فرهنگ‌دوست و ادیب بوده است.

وی ضمن ابراز خرسندی از سفر به شهر اراک گفت: علاوه بر اینکه این شهر سرزمین ادبا و عارفان است، واحد اراک را نیز می‌توان به عنوان یکی از مهدهای دانش این استان دانست.

دکتر میرزاده ادامه داد: هر فردی که در دانشگاه آزاد اسلامی در جایگاه هایی مانند کارمند، مدیر و... به فعالیت مشغول است، از نظر من دارای اهمیت است. چرا که تمامی این عناصر مانند قطعات یک جدول بوده که یکدیگر را تکمیل می‌کنند. البته همیشه عنصر دانشجو و استاد در دانشگاه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

لزوم توسعه رشته‌های جدید و چندنظمی موردنیاز جامعه

وی با تاکید بر اهمیت جایگاه دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از آنجایی که این دانشگاه با سرمایه خانواده‌های دانشجویان تاسیس شده، تکریم آنان الزامی است.

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در حال‌حاضر مسیر اصلی خود را پیدا کرده است، افزود: کوشش‌های 30 سال گذشته مدیران و موسسان این دانشگاه اکنون به بار نشسته است. مدیران قبلی این دانشگاه مانند دکتر جاسبی اقدامات لازم برای توسعه کمی را انجام داده‌ و در حال‌حاضر باید بر روی اثربخشی و توسعه کیفی دانشگاه تمرکز کنیم.

دکتر میرزاده تاکید کرد: دیگر به دنبال توسعه واحدها و مراکز نیستیم، اما توسعه رشته‌های جدید و چندنظمی که موردنیاز جامعه هستند، از برنامه‌های اصلی ما به شمار می‌روند.

دانشگاه آزاد اسلامی از تحقیقات بنیادین حمایت می کند

وی ادامه داد: دانشگاه اثربخش، دانشگاهی است که بتواند مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را حل کند. دیگر زمان تولید رساله‌ها و پایان‌نامه‌های غیرکاربردی گذشته و دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید بتوانند یک گره از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را حل کنند.

دکتر میرزاده با بیان اینکه تحقیقات کاربردی بدون تقاضا بی‌معنی است، گفت: تحقیقات باید دارای اثربخشی بوده و بتواند به حل مشکلات جامعه بینجامد. البته دانشگاه حمایت از تحقیقات بنیادین را وظیفه خود می‌داند.

وی دانشگاه را محلی برای ارتقای دانش جامعه، استانداردسازی، کشف رموز و حقایق علمی دانست و گفت: توجه به علم بسیار مهم است، خداوند ذره‌ای از علم بی‌نهایت خود را در وجود انسان قرار داده و کشف آن برعهده انسان است. از این رو دانشگاه‌ها باید به سمت کشف حقایق و رموز علمی پیش بروند.

کانون‌های آزاداندیشی و علم‌اندوزی در دانشگاه توسعه یابد

دکتر میرزاده در ادامه پیشنهاد داد: کانون‌هایی به منظور هم‌اندیشی اساتید و دانشجویان در حوزه مسائل علمی تشکیل شود.

وی با اشاره به ویژگی‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همان‌گونه که از نام این دانشگاه پیداست، این دانشگاه دارای سه وجه علمی،آزاداندیشی و اسلامی است. به همین‌خاطر لازم است کانون‌های آزاداندیشی و علم‌اندوزی در دانشگاه توسعه پیدا کند.

وی درخصوص به کارگیری نیروهای حق‌التدریس گفت: بنده از کثرت نیروهای حق‌التدریس در کل دانشگاه آزاد اسلامی رنج می‌برم چرا که این نیروها وابستگی آرمانی و اجرایی برای تحقق اهداف دانشگاه را ندارند. به همین خاطر باید به سمت جذب اعضای هیات‌علمی تمام وقت پیش برویم تا به توسعه کیفی دانشگاه دست یابیم.

ضرورت رعایت ضوابط دانشگاه در جذب نیروهای حق‌التدریس

وی افزود: البته تاکید می‌کنم در انتخاب نیروهای حق‌التدریس باید ضوابط دانشگاه به دقت رعایت شود.

رییس دانشگاه آزاداسلامی از دستاورد تیم‌های علمی پژوهشی رباتیک، خودرو، بتن و هواپیمای بدون سرنشین وتیم های ورزشی واحد اراک قدردانی کرد و از مسئولان واحد خواست از این پژوهشگران حمایت و قدردانی شود.

دکتر میرزاده در پایان ضمن تشکر از زحمات ریاست واحد ،معاونان وهمکاران خدوم واحد اراک گفت: دکتر نظام آبادی هم دانشمندی خوب ، مدیری دلسوز،پیگیر،جدی ومتعهد هستند و پیشرفت واحد اراک نیزحاصل زحمات وهمکاری کارکنان دلسوز واحد  اراک بوده است.

در پایان این مراسم جمعی از دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با اهدای لوح و یک تابلو فرش نفیس از رییس دانشگاه آزاد اسلامی تقدیر کردند .